maseczka wielorazowa
Lifestyle, Zdrowie

Maseczki chirurgiczne sprzedają się z obawy przed koronawirusem- ale czy naprawdę ich potrzebujesz? A może wystarczy maseczka wielorazowa?

Popyt na maseczki chirurgiczne, chyba nigdy nie był tak wielki jak w trakcie epidami koronawirusa. Wydaje się,że ich sprzedaż rośnie proporcjonalnie do rozprzestrzeniania się koronawirusa.  Coraz częściej też słyszymy o brakach środków ochronnych wsród personalu medycznego. Każdy z nas pragnie zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie jak i swojej rodzinie. Dlatego przy zakupie maseczki może pojawić się takie pytanie: Czy wybrać maseczkę medyczną czy może maseczka wielorazowa wystarczy?

Maseczka chirurgiczna vs maseczka wielorazowa

maseczka wielorazowa

Zrozumiałe jest, że ludzie martwią się o swoje zdrowie i chcą zapewnić sobie jak największą ochronę.Ostatnie badania sugerują, że ludzie zarażeni, ale nie mający objawów, mogą również przenosić wirusa.Podczas leczenia pacjenta ze stwierdzonym lub podejrzewanym zakażeniem COVID-19, pracownikom służby zdrowia zaleca się założenie respiratora N95 z filtrem cząstek stałych lub, jeśli nie jest dostępny, maski na twarz przed wejściem do pokoju pacjenta. Zgodnie z tymi zaleceniami moglibyśmy dojść do wniosku, że zawsze powinniśmy korzystać z masek chirurgicznych. Na pewno korzystanie z tych masek przy osobach chorych może mieć zbawienne skutki. Może nam zapewnić ochronę również w miejscach w których szczególnie jesteśmy narażeni na zakażenie. 

Warto jednak kierować się rozwagą. kiedy po prostu wychodzimy z domu wynieść śmieci lub na spacer z psem nie jest konieczne stosowanie środków ochrony medycznej – w zupełności wystarczy maska wielorazowa z odpowiedniego materiału. Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest przestrzeganie standardowych zasad higieny (w tym częste mycie rąk) i utrzymywanie odległości dwóch metrów od innych ludzi. 

Czy można samemu zrobić maseczkę ochronną?

Chociaż niewiele jest wskazówek jak samemu zrobić  maskę, na pewno wiadomo by użyć dość grubego nie przepuszczającego materiału, jednak takiego który umożliwi nam swobodne oddychanie.Mówi  się bawełniane tkaniny T-shirt lub materiały stosowane w chusteczkach nie mają takiej zdolności filtracyjnej, by blokować krople. Jednak zawsze możesz polegać na wiedzy specjalistów i zaopatrzyć się w profesjonalną  maseczkę tj respirator kn95 lub maseczka wielorazowa. 

Środki bezpieczeństwa używając masek ochronnych

WHO radzi  jak prawidłowo używać i ściągać  maskę,rekomenduje umycie rąk przed założeniem maski i upewnienie się, że nie ma szczelin między twarzą a maską, gdy masz ją na twarzy. Sugerują również, aby unikać dotykania maski na twarzy (co doprowadzi do zanieczyszczenia) i wymiany jej, gdy tylko stanie się wilgotna Podczas  zdejmowania ochrony twarzy tj : maseczka wielorazowa, nie dotykaj twarzy i po jej ściągnięciu umyj ręce

Zalety noszenia masek

maseczka wielorazowa

Noszenie masek w dobie obecnej pandemii stało się nie tylko popularne stało się obowiązkiem. W związku z nowymi przepisami został wprowadzony obowiązek noszenia masek ochronnych. Łatwiej nam będzie się zastosować do tego nakazu jeśli zdamy sobie sprawę z wielorakich korzyści wynikających z jego wprowadzenia. Jednak choć może się wydawać uciążliwe noszenie masek ma naprawdę wiele zalet.

Maseczka wielorazowa ochrona Twojego zdrowia

Maseczka wielorazowa służy do ochrony dróg oddechowych nie tylko przed wirusami, ale także przed bakteriami smogiem, kurzem i alergenami i  zanieczyszczeniem powietrza. Ma ona naprawdę uniwersalne zastosowanie. To naturalne, że każdy z nas obawia się o swoje zdrowie i chciałby jak najlepiej zabezpieczyć się przed zagrożeniem gdziekolwiek jesteśmy możemy zetknąć się z zarazkami dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona. W naszej kulturze nie jest czymś przyjętym korzystanie z tego środka ochronnego. Noszenie masek pozostawaliśmy lekarzom i pielęgniarkom – dzisiaj mamy okazję do przekonania się na własnej skórze o zaletach ich noszenia na co dzień. Być może noszenie masek w sezonie grypowym stanie się dla nas normą.

Podsumowanie

Podsumowując noszenie masek w celu zapobiegania przenoszeniu  się chorób to kolejne skuteczne narzędzie, a w połączeniu z dobrą higieną rąk i zachowaniu odpowiedniego dystansu może  znacząco spowolnić przenoszenie chorób. Jeśli nie masz kontaktu z osobami chorymi lub nie przebywasz w dużej grupie osób, na codzienny użytek odpowiednia dla Ciebie będzie maseczka wielorazowa. Jeśli jednak możesz mieć kontakt z osobą chorą lub z powodu pracy lub innych czynników jesteś narażony na zarażenie- możesz pomyśleć o ochronie tj respirator kn95

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *