Maska antywirusowa
Lifestyle, Zdrowie

Maska antywirusowa – jaką wybrać? Respiratory kn95, maseczki wielorazowe czy maseczki jednorazowe – co najlepsze?

Maski na twarz są przedmiotem zaciekłych dyskusji i sporów.W tym roku z wiadomych względów ich sprzedaż wzrasta z dnia na dzień . Dodatkowa rekomendacje takich wielkich instytucji WHO czy CDC ulegają zmianom. Wiele osób słusznie zaczyna się zastanawiać jak zapewnić sobie i swoim bliskim jak najlepszą ochronę Jaką maska antywirusowa będzie najlepsza?  

Maski klasy medycznej vs Niemedyczne nakrycia twarzy

Zdezorientowany? To wcale nic dziwnego. Czasami trudno połapac się w nazwach i oznaczeniach masek. Ogólnie można powiedzieć,że rozróżniamy maski klasy medycznej i niemedyczne nakrycia twarzy.

Maski medyczne obejmują jednorazowe chirurgiczne maski na twarz i respiratory KN95. Chirurgiczne maski na twarz służą do blokowania dużych cząstek i kropelek oddechowych (które są wysyłane w powietrze, gdy ktoś kaszle lub kicha). Ciasno dopasowana maska antywirusowa KN95 są przeznaczone do filtrowania dymu, małych cząstek i wirusów w powietrzu. 

Niemedyczne nakrycia twarzy obejmują maski wielokrotnego użytku , chusty bandany i są używane w taki sam sposób jak maska ​​chirurgiczna, aby chronić cię przed dużymi cząsteczkami i kroplami oddechowymi. Ten rodzaj pokrycia ochronnego na ogół nie jest stosowany przez personel medyczny.

Więc jaka maska antywirusowa? 

Wybór oczywiście należy do Ciebie. Jednak by wybrać najlepiej dobrze mieć chociaż podstawowe informacje o sposobie działania poszczególnych masek.\

Maski chirurgiczna jako maska antywirusowa?

Jeśli kiedykolwiek byłeś u dentysty lub miałeś jakiś zabieg chirurgiczny – widok maseczek chirurgicznych na pewno nie jest Ci obcy. Są to luźno dopasowane maseczki,nie blokują małych cząstek, ale mogą zapobiegania przedostawaniu się kropelek uwalnianych podczas  kichania lub kaszlu osoby zakażonej do ust lub nosa Mogą one zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na kogoś innego, więc lekarze często noszą je przy chorych pacjentach. 

Maski wielorazowe- zalety i wady

Osłony twarzy mają za zadanie chronić cię w taki sam sposób, jak maski jednorazowe, blokując duże cząsteczki i krople oddechowe. 

Powinny one zakrywać nos i usta  i mogą być wykonane z różnych tkanin, w tym bawełny, jedwabiu lub lnu. Aby mieć pewność,że materiał nie będzie przepuszczać dużych ilości aerozolu możesz zdecydować się na zakup gotowej maski 

Te pokrycia twarzy powinny być prace w gorącej wodzie. Dlatego przy zakupie warto sprawdzić w jakiej temperaturze można prać maskę, aby nie straciła swoich właściwości. Wielorazowa maska antywirusowa może pomóc w zapobieganiu przenoszeniu wirusów z rąk do ust, ponieważ uniemożliwia ona dotykania bezpośrednio własnych ust podczas jej noszenia. 

Maska antywirusowa -respirator KN95

Ta maska antywirusowa to ciasno przylegające urządzenie ochronne noszone wokół twarzy. Kiedy ludzie mówią „respirator”, zwykle odnoszą się do respiratora N95 , który bierze swoją nazwę od faktu, że blokuje co najmniej 95% drobnych cząstek, w tym wirusów. Dają one najpewniejszą ochronę przed wirusami. 

Czy maski i osłony twarzy faktycznie mogą pomóc?

Maska antywirusowa

Odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest prosta – technicznie tak, ale dokładny efekt jest trudny do zdefiniowania – szczególnie na dużą skalę. Badania wykazały, że maska antywirusowa N95 jest bardzo skuteczna w zapobieganiu chorobom wirusowym, ale tylko u osób,które noszą tę maskę w sposób prawidłowy.

Specjaliści są zgodni, że noszenie maseczek nie wystarczy w zapobieganiu infekcjom wirusowym, ale trzeba stosować jeszcze inne środki ochronne tj częste mycie rąk czy dystans.

 Chociaż maski wielorazowe nie odfiltrowują cząstek w taki sam sposób jak maska antywirusowa K​​N95, są one obecnie zalecane jako skuteczny sposób spowalniania rozprzestrzeniania się koronawirusa, szczególnie wśród osób, które mają wirusa, ale są jego nosicielami ale nie mają objawów.

Podsumowanie

Przy prawidłowym noszeniu i połączeniu z innymi metodami zapobiegania wirusom maski chirurgiczne, maski ochronne ffp i maski wielorazowe  mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów.Pamiętaj, że niemedyczne przykrycia twarzy skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa tylko wtedy, gdy poważnie traktujesz środki dystansowania społecznego i podstawową higienę. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *