maska na twarz wielokrotnego użytku
Lifestyle, Zdrowie

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych od 16 kwietnia. Maseczka na twarz wielokrotnego użytku czy może jednorazowa?

Podczas gdy COVID-19 nadal rozprzestrzenia się w całym kraju, eksperci nadal nalegają, że najlepszym sposobem na ograniczenie liczby przypadków jest dystans społeczny.

Jednak od  16 kwietnia wprowadzono obowiązek noszenia masek ochronnych.Czy maseczka wielokrotnego użytku to coś dla Ciebie, a może wybrać tą jednorazową?

Początkowo główne agencje zdrowia, takie jak Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zdecydowanie odradzały stosowanie masek ochronnych przez osoby zdrowe. Rezerwowały środki ochrony osobistej (PPE), takie jak respiratory N95 i chirurgiczne maski dla osób ze środowiska medycznego na pierwszej linii frontu.

Ale teraz oficjalne stanowisko tych organizacji się zmienia. Władzę kraju również rekomendują noszenie masek nie tylko przez osoby chore, ale również przez zdrowe. Wpływa to pozytywnie na całe społeczeństwo.

Czy naprawde powinienem zacząć nosić maski na twarz?

Odpowiedź powinna być tylko jedna -tak! W związku z decyzją rządu, każda osoba, która przebywająca w przestrzeni publicznej powinna mieć zakrytą twarz. Według tych zaleceń  aby chronić zdrowych ludzi przed zakażeniem – szczególnie w przypadku wirusów rozprzestrzeniających się drogą kropelkową, takich jak COVID -19, należy chronić twarz. Dobrym rozwiązaniem może być : maseczka na twarz wielokrotnego użytku, albo jednorazowa czy chirurgiczna.

Badania  jednoznacznie pokazują, że stosowanie maski wśród osób zakażonych wirusami – szczególnie wirusem grypy-może zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Oczywiście w połączeniu z odpowiednim myciem rąk. Niektóre badanie publikowane po epidamii SARS wykazały, że podczas gdy mycie rąk (więcej niż 10 razy dziennie) zatrzymuje rozprzestrzenianie się wirusa o 55%, użycie maski zatrzymało ją o około 68% – i kompletna ochrona (mycie rąk, maski, rękawiczki, fartuchy) były skuteczne w 91%.

W związku z nowymi  badaniami mówiącymi o tym, że ludzie którzy nie mają objawów nadal mogą przenosić COVID-19, użycie maski może być  naprawdę ważne.Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że są chore/ Dlatego właśnie noszenie masek zapewnia dodatkową ochronę w połączeniu z dobrą higieną rąk i dystansem fizycznym. 

Jaką maskę ochronna powinninem nosić?

maska na twarz wielokrotnego użytku
Maska na twarz wielokrotnego użytku Obowiązek noszenia maseczek ochronnych od 16 kwietnia. Maseczka na twarz wielokrotnego użytku czy może jednorazowa?

Tutaj masz dowolność. Jednak warto zadać sobie kilka pytać. Zgodnie z zaleceniami wystarczy mieć zakrytą twarz – może to być szalik lub chustka. Jednak wiadomo, że każdy materiał ma inne właściwości i inną przepuszczalność. Oczywiście możesz wykonać maskę w domu lub zdać się na profesjonalistów i wybrać taką maseczkę która zapewni Ci większe bezpieczeństwo. Dobrą alternatywą jest np maseczka na twarz wielokrotnego użytku nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, taką maseczka szybko się nie zużyje, ale także w reguły są one wygodniejsze.

Noszenie maseczki ochronnej to obowiązek obywatelski?

Niektórzy są tego zdania. Oczywiście, musimy dbać o swoje zdrowie, ale naszym obowiązkiem jest też troska o innych. Dzięki noszeniu maseczek ochronnych chronimy nie tylko siebie ale też naszych bliskich. Jak doskonale wiemy infekcje wirusowe są szcegulnie niebezpieczne dla osób starszych.Więc powinniśmy czuć się w obowiązku, chronić tych , którzy najbardziej tego potrzebują. Zwłaszcza,że nie kosztuje nas to dużo wysiłku.

Maseczka na twarz wielokrotnego użytku naprawdę może zmienić wiele, a możesz zrobić ją sam.

Maseczka na twarz wielokrotnego użytku czy może maseczka jednorazowa, lub chirurgiczna?

Oczywiście wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, czyli za pośrednictwem śliny uwalnianej podczas kichania, czy kasłania przez osobę zakażoną. Amerykański wirusolog, główny ekspert do spraw chorób zakaźnych i doradca prezydenta Anthony Fauci uważa, że do rozprzestrzenienia się aerozolu zawierającego wirusy może dojść nawet podczas mówienia. Co ważne zgodnie z obecnym stanem wiedzy, nawet 80 procent osób zakażonych przechodzi infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo. Wychodząc do sklepu na zakupy, czy na spacer stwarzają ogromne zagrożenie, ponieważ mimo braku symptomów chorobowych, zarażają przypadkowo spotkane osoby. Maseczki jednorazowe szybko się zużywają, jednak nie trzeba martwić się o przechowywanie takiej maseczki. Maseczki chirurgiczne obecnie bardzo potrzebne są lekarzom, jednak są najbardziej skuteczne. Wydaje się,że najbardziej optymalną opcją jest maseczka na twarz wielokrotnego użytku – możesz używać jej wielokrotnie, a jeśli wykonana jest z profesjonalnego materiału – może być naprawdę skuteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *