Respirator wielokrotnego użytku
Lifestyle, Zdrowie

Respirator wielokrotnego użytku czy maseczki jednorazowe? Co wybrać by nie zachorować?


Aby poradzić sobie z ryzykiem zachorowania wielu ludzi stara się chronić za pomocą maski. Ale wśród masek chirurgicznych „N95”, masek jednorazowych, czy wielorazowych środków ochrony: tj respirator wielokrotnego użytku nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiednią ochronę

Podajemy kilka rad jak uniknąć błędów wybrać najlepszą ochronę dla siebie i nie dać się naciągnąć!

Jednorazowe maski N95

Respiratory N95 czy to naprawde najlepsza ochrona?

Maski o standardzie  N95 , FFP2 czy KN95 oferują najbardziej zalecany poziom ochrony przed wirusami i bakteriami przenoszącymi się drogą kropelkową. Zapewniają one filtrację na poziomie 95%. Jednorazowe maski niestety można nosić tylko do 8 godzin a później bezwzględnie należy je wyrzucić!

Maseczki jednorazowe, maseczki chirurgiczne

Respirator wielokrotnego użytku

Maski jednorazowe na twarz i maski chirurgiczne  często podlegają sprzecznym zaleceniom dotyczącym zapobiegania wirusom i bakteriom.  Prawda jest taka, że ​​w przeciwieństwie do masek KN95 filtrujących w obu kierunkach, maska ​​chirurgiczna jest zaprojektowana do filtrowania powietrza podczas tylko podczas wydechu, a nie wdychania Dodatkowo nie jest dopasowana do nosa przez co zwiększają ryzyko zarażenia..

Maski chirurgiczne można nosić maksymalnie przez 3 godziny .Nie można ich prać ani używać ponownie.

Respirator  wielokrotnego użytku KN95

Tego rodzaju maski zwykle zapewniają wskazany poziom ochrony przed wirusami i bakteriami , o ile ich wkłady zawierają filtry KN95. Te maski z wkładami filtrującymi są wielokrotnego użytku i idealnie pasują do twarzy, zapewniając, że całe powietrze jest dobrze filtrowane (w przeciwieństwie do jednorazowych masek N95, co jest ich głównym minusem).

Oznaczenie filtra KN 95 bierze swoją nazwę od faktu, że blokuje co najmniej 95% drobnych cząstek, w tym wirusów. Dają one najpewniejszą ochronę przed wirusami. 

Respirator wielokrotnego użytku to  najlepszy stosunek ceny do wydajności

Kiedy i jak należy myć respirator wielokrotnego użytku?

Zaleca się dokładne czyszczenie maski po każdym wyjściu . Najlepiej byłoby to zrobić za pomocą jednorazowych rękawiczek . W każdym razie wskazane jest właściwe mycie rąk przed i po czyszczeniu maski. 

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie maski wielokrotnego użytku jest użycie chusteczek dezynfekujących (małe ściereczki), które zawierają co najmniej 70 ° alkoholu 

Maski z tkaniny wielokrotnego użytku (filtry z węglem aktywnym PM2.5)

Czy maseczki wielorazowe  skuteczne przeciwko wirusom?

Respirator wielokrotnego użytku

W rzeczywistości te maski nie zapewniają lepszej ochrony niż zwykłe maseczki jednorazowe.Jednak są lepszą alternatywą oczywiście jeśli są wykonane  z dobrego materiału. Nie zapewnią one filtracji na poziomie jaki może zapewnić respirator wielokrotnego użytku – jednak ma wiele zalet. Poza tymi oczywistymi, że można ich używać wielokrotnie uniemożliwiają nam one   bezpośrednie dotykanie ust i nosa -co w połączeniu z odpowiednią higieną i dystansem społecznym zapewni nam bezpieczeństwo. Gdy dokonasz wyboru, aby zaopatrzyć się w taką maseczkę pamiętaj, aby materiał z którego jest ona  wykonana był jak najlepszej jakości – był maksymalnie nieprzepuszczalny a dodatkowy oddychający. 

Oczywiście taką maseczkę możesz zrobić sam z materiałów, które masz w domu lub zdać się na profesjonalistów i kupić już gotową.

Zwróć uwagę na szczegóły

Zachowaj jednak szczególną ostrożność w przypadku masek z tkaniny wielokrotnego użytku, które wykorzystują filtry z węglem aktywnym z napisem „PM2.5” . Są bardzo kuszące ze względu na opłacalność i chociaż te maski są bardzo skuteczne w walce z kurzem, w żadnym wypadku nie są skuteczne w przypadku wirusów .

Niestety, wiele stron produktów stara się, aby artykuły te wyglądały jak produkty antywirusowe, czasami nawet w tytule lub opisie reklamy wpisują „N95”, „FFP2” lub „KN95”.

Ich skuteczność porównywalna jest do materiałowych wielorazowych masek – więc nie przepłacaj.Zawsze pamiętaj o tym że bez względu na to jaką ochronę swoich dróg oddechowych wybierzesz czy to będzie maseczka jednorazowa czy respirator wielokrotnego użytku  nie zastąpi ona odpowiednich zasad higieny i izolacji społecznej.

Dlatego zawsze dbaj bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny stosując się do zaleceń i świadomie wybierając produkty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *