Maska z filtrem
Lifestyle, Zdrowie

Maska z filtrem- czy ochroni Cię przed zakażeniem? Jakie środki ochrony stosować?

Oczywiście jeśli jesteś chory czy opiekujesz się osobą chorą powinieneś nosić maskę. Jednak czy noszenie maski ochronnej tj maski wielorazowe, maska z filtrem czy respiratory może uchronić Cię przed chorobami tj zarażenie się wirusem? 

Choć to proste pytanie odpowiedź wcale nie jest oczywista. Przede wszystkim trzeba by było ustalić o jakiej masce mówimy i o jakich bakteriach lub wirusach. Wiele wirusów rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Częstą przyczyną zakażenia jest przeniesienie wirusa z swoich rąk do wnętrza organizmu np: poprzez usta.Mając wiedzę w jaki sposób rozprzestrzenia się dany wirus lub bakteria będziemy w stanie dobrać najlepsze środki ochronne,

Jaka maska da mi 100% ochrony?

Tu odpowiedź jest prosta -żadna! Jednak z tego powodu nie warto rezygnować z używania maseczek ochronnych.

Np  zwykła chirurgiczna maska ​​na twarz, lub maska wielokrotnego użytku nie ochroni Cię w pełni  przed zarażeniem drogą kropelkową, jednak pełni ona bardzo ważną funkcję-osłania Twoje drogi oddechowe dzięki czemu nie jest możliwe bezpośrednie dotknięcie ust. Zmniejsza to znacząco ryzyko zarażenia.

Bardziej wyspecjalizowana maska, znana jako maska z filtrem KN95, może chronić przed wieloma wirusami także nowym koronawirusem, zwanym także SARS-CoV-2. Maska jest grubsza niż maska ​​chirurgiczna i dzięki jej zdolność filtracyjna to aż 95%. Używanie takich maseczek często zalecane jest personelowi medycznemu. 

Maseczka to nie wszystko !

Specjaliści często nie zalecaja noszenia masek z filtrem kn95,ffp. Dlaczego? Ponieważ większość osób nie potrafi jej prawidłowo założyć co obniża jej skuteczność.Niektórzy rezygnują z tak dużej ochrony, aby zgodnie z zaleceniami zostawić takie maski z filtrem dla medyków. Nie tylko dobór maski jest bardzo ważny, ale również sposób jej wkładania. Używając takiego profesjonalnego sprzętu jak maska z filtrami, pamiętaj aby używać jej we właściwy sposób. Dlatego jeśli zdecydujesz się na taką ochronę zapoznaj się z instrukcją jej wkładania. Przed jej założeniem i ściągnięciem  koniecznie umyj ręce. Podczas jej noszenia staraj się nie dotykać przodu maski, aby uniknąć jej zabrudzenia.

Trzeba pamiętać,że zwykłe maski chirurgiczne nie zostały zaprojektowane, aby chronić przed cząstkami wirusowymi i nie przylegające do nosa i policzków jak maska z filtrem.

Maska z filtrem- jakie mamy alternatywy 

Zawsze możemy wybrać po prostu maskę wielorazową, ważne żeby przylegała do nosa i policzków. Taka maskę możemy uszyć w domu, jednak pamiętajmy,że odpowiednio wybrać materiał! Musi być dostatecznie nieprzepuszczalny aby chronił przed wnikniciem wirusów a jednocześnie “oddychający” abyś mógł w masce z łatwością oddychać. Jeśli masz wątpliwości do do materiału poszukaj rekomendacji w internecie lub po prostu zdaj się na profesjonalistów i kup już gotową,. Taka maska nie ochroni Cię przed zakażeniem drogą kropelkową, ale w połączeniu z odpowiednią higieną i dystansem znacząco zmniejszy ryzyko!

Nawet najlepsza maska z filtrem nic nie da….

…oczywiście bez właściwej higieny i zachowywania środków bezpieczeństwa.Najlepszym środkiem niestety jest izolacja i nie wystawianie się na zagrożenie. Oczywiście w pełni jest to niemożliwe- więc korzystajmy z dostępnych środków ochronnych i pamiętajmy o odpowiedniej higienie. Proste rady aby dokładnie myć ręce mydłem, unikać dotykania oczu, nosa i ust nieumytymi rękami; unikać bliskiego kontaktu z chorymi; i dezynfekować często dotykane przedmioty i powierzchnie wraz z dobrej jakości środkami ochronnymi mogą zapewnić nam bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *